Cena logo. Czy jest możliwa bez briefu?
Inwestując w efektowną identyfikację wizualną marki, decydujesz o tym, jak postrzegają Cię klienci. Cena logo wpływa na jego jakość, a ta ma ogromne znaczenie dla wizerunku firmy. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak czas poświęcony na projekt, rodzaj wykorzystanych nośników czy zakres wprowadzonych zmian i poprawek. Każdy etap wymaga od grafika nawet wielogodzinnej pracy. Masz jednak pewność, że otrzymasz profesjonalny i unikalny znak graficzny, który stanie się wizytówką Twojej marki.
Jak długo trwa proces tworzenia firmowego logo?
Tworzenie logo nie ogranicza się wyłącznie do jednej grafiki. Poza wersją podstawową powstaje także uproszczona, monochromatyczna, z gradientem oraz w kontrze. Projekt musi wyglądać nienagannie na każdym nośniku – zarówno na stronie internetowej i w mediach społecznościowych, jak również na wielkoformatowych banerach, uniformach pracowników czy fasadach budynków.
Grafik przygotowuje także księgę znaku, która może zawierać:
– konstrukcję logo
– opis kolorów, które zostały użyte dla różnych wersji,
– opis znaczenia i budowy znaku,
– zasięg pola ochronnego,
– wersję monochromatyczną i achromatyczną,
– zalecane czcionki i kolory tła.
Na czas realizacji usługi wpływa poziom skomplikowania logo, materiały przesłane przez klienta, jego wymagania oraz rodzaj branży, którą reprezentuje. Szukając oszczędności, wielu przedsiębiorców korzysta z darmowych, gotowych szablonów. Internetowe generatory nie są jednak dobrym pomysłem, ponieważ wzory mogą powtarzać się u dziesiątek firm. Co więcej, przez brak możliwości zakupu praw autorskich cierpi wizerunek marki.
Co składa się na cenę projektu logo?
– Liczba godzin, którą grafik spędza nad projektem
Opracowanie konkretnych rozwiązań i technik projektowych, rozeznanie wśród konkurencji, zakup niezbędnych materiałów i narzędzi pracy, dobór odpowiedniej kolorystyki, zapis finalnego logo do pliku, itp.
– Zaplecze projektowe grafika
Doświadczenie i talent twórcy, jego pozycja na rynku, czas poświęcony na naukę programów oraz zdobywanie wiedzy z zakresu komunikacji wizualnej, koszty związane z zakupem oprogramowania, sprzętu, szkoleniami i prowadzeniem działalności.
– Czas poświęcony na kontakt ze zleceniodawcą
Klient przedstawia cele i wartości firmy oraz swoje oczekiwania i wytyczne względem projektu logo, a także omawia warunki współpracy, sposób zapłaty, itp.
– Opracowanie koncepcji logo
Analiza zebranych materiałów, a w tym: rodzaj branży, nazwa firmy, misja i wizja marki, grupa docelowa, wyróżniki, zakres działalności (rynek krajowy lub międzynarodowy).
– Sposób rozliczenia z wykonawcą
Liczba zaproponowanych projektów, dopuszczalna ilość poprawek i modyfikacji, zakres usługi (stworzenie wyłącznie logo lub pełnej identyfikacji wizualnej firmy), format pliku, w którym otrzymasz wybrany projekt, termin realizacji zamówienia, itp.
– Inne
Wizualizacje 3D, animacje z wybranym logo, liczba zaproponowanych wariantów, format końcowych plików (wektorowy oraz rastrowy), możliwość przekazania pełnych, autorskich praw majątkowych.
Dlaczego nie warto oszczędzać na projekcie logo?
Profesjonalny znak graficzny decyduje o pierwszym wrażeniu wywartym na potencjalnych klientach. Buduje tożsamość marki oraz kreuje spójny jej wizerunek. Zwiększa rozpoznawalność firmy na lokalnym rynku i pomaga dotrzeć do pożądanej grupy docelowej. Unikalne logo, zaprojektowane z dbałością o najmniejszy detal, daje przewagę nad konkurencją, zwłaszcza w wirtualnym świecie. Przykuwa wzrok oraz wpływa na decyzje zakupowe konsumentów, zachęcając do skorzystania z usługi czy zakupu produktu. Dlatego warto zlecić wykonanie logo profesjonalnemu grafikowi, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu oryginalnych, czytelnych i łatwych do zapamiętania elementów identyfikacji wizualnej. Stworzenie projektu wymaga wielogodzinnej pracy koncepcyjnej oraz technicznej. Efektem końcowym jest plik graficzny w krzywych, które można dowolnie powiększać i używać bez straty jakości. To z pewnością nie jest zadanie dla amatorów, lecz prawdziwych fachowców w swojej dziedzinie.
Jeśli podobał Ci się artykuł, badź na bieżąco z najnowszymi wpisami oraz projektami, śledząc mój profil na Facebooku.
Moją ofertę znajdziesz tutaj: OFERTA